HD güvenlik kamera sistemleri

Kirlenmiş Güvenlik Kameralarının Temizlik ve Bakımı

Kirlenmiş Güvenlik Kameralarının Temizlik ve BakımıGüvenlik kamera sistemleri ile ilgili sizlere bugün anlatmak istediğimiz bir diğer konu, güvenlik kameralarınızın temizlik ve bakımıdır.

Kameralar temel olarak dışarıdaki objelerden yansıyan ışıkları içerisindeki sensörün analog yada dijital veriye dönüştürerek görüntü oluşturması prensibi ile çalışır. Işığı yakalamak için çeşitli lensler kullanılır ve bu lensler cam yada türevi materyallerden üretilir. Özelikle dış ortamlarda bulunan kameraların lenslerinin önünde bulunan cam koruyucuları zaman içinde toz , yağmur ve güneş ışığı dolayısıyla kirlenir ve fiziksel olarak yıpranır.

Aynı zamanda iç ortam kameralarda kalorifer isi , sigara dumanı ve toz gibi etkilerle koruyucu camları ve lenslerinin kirlenmesi  sonucu görüntülerinde bozulmalar yaşanır.

Kirlenen ön koruyucu cam yada lens artık görüntünün bozulmasına yada azalmasına sebep olur. Özellikle dış ortam kameralarının zaman zaman temizlik ve bakımlarının yapılması gereklidir. Güvenlik kameraları genellikle montajları yapıldıktan sonra uzun yıllar hizmet veren elektronik ekipmanlar dır. Periyodik bakım anlaşmanız yoksa , uzun yıllar içinde kimse dokunmaz ve giderek kirlenir. Bazı örneklerde kameraların neredeyse artık görüntü veremez hale geldikleri deneyimlenmiştir.

Bir servis çağırmak suretiyle yada kendiniz bu temizlik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir merdiven, temizlik maddesi, su ve süngerdir. Kameraların ön camlarının güzelce kalıntı bırakmayacak deterjanlı maddelerle yıkanması ve ardından güzelce durulanması gereklidir, en son bir mikrofiber bez kullanarak lekelerin temizlenmesi gereklidir.

İç mekan kameralarda ise su kullanmayınız , iç mekan kameraların bir çoğu sıvı geçirir ve elektronik kartları zarar görebilir, kuru yada nemli bir bezle ön camları yani lenslerinin önlerini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bazı güvenlik kameralarının iç kısmında lensleri kirlenir ve ince toz lensin üzerinde bir tabaka oluşturur, özellikle çok sigara içilen yerlerde sigaradan kaynaklı nikotin sararması lenslerin üzerini kaplar, bu gibi durumlarda kameraların uzaman servis tarafından sökülerek lenslerinin temizlenmesi gereklidir.

Güvenlik kameralarınızı temizlerken ayarlandıkları yönleri değiştirmemeye özen gösteriniz. Eğer uzaman bir servise bakım yaptırıyorsanız kamera yönlerinizi kontrol ettiriniz, olası en iyi noktaları yeniden ayarlatın. Ayrıca şunu unutmayın eskimiş parçalar siz onlara dokunduğunuz zaman kırılmaya müsait olmaktadır, özellikle plastik parçalar zamanla özelliklerini yitirerek kırılgan hale gelir. Temizlik esnasında bazı parça yada kablolar kopabilir.

Eğer bir servis çağırmayıp kendiniz bu işlemleri yapacaksanız öncelikle merdiven üzerinde çalışırken sağlam bir merdiven kullanın ve her zaman merdiveni tutacak birisiyle bu işleri yapınız. Önce güvenlik önemlidir lütfen dikkatli olunuz.

 

Sizlere bir başka yazımızda güvenlik kamera sistemlerinin temizlik dışında yapılması gereken bakımları hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

Görüşme Başlat
Hemen Bize Ulaşın!
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?