HD güvenlik kamera sistemleri

Güvenlik Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Tüm ev ve iş yeri güvenlik sistemleri, değerli mallar, sanat eserleri, bilgisayar, koleksiyonla, mücevher gibi değerli eşyalar bulunan iç mekanın yanı sıra,girilmesini istemediğiniz kapı ve pencereler gibi giriş noktalarını güvence altına almak için çalışır. Evinizin büyüklüğüne veya sizin korumaya karar verdiğiniz kapı ve pencereler veya iç odaların sayısı ne olursa olsun, evin her yerine yerleştirilen ve kontrol paneli tarafından izlenen güvenlik bileşenlerinin işlevinin sağlanmasıdır.

Peki Güvenlik sistemi nedir?
Herhangi bir güvenlik sisteminin en temel tanımı isminde bulunur. Kelimenin tam anlamıyla, bir arada çalışan bileşenler ve cihazlar aracılığıyla bir şeyin güvence altına alındığı bir sisteme verilen addır.

Bu yazıda, hırsızlara ve diğer potansiyel davetsiz misafirlere karşı korunmak için merkezi bir kontrol paneli ile birlikte çalışan entegre elektronik cihazların oluşturduğu güvenlik sistemlerinden bahsediyoruz.

Ortama Bir Ev Güvenlik Sistemlerinde Bulunanlar

Bir ev güvenlik sisteminin ana denetleyicisi olan bir kontrol paneli
Kapı ve pencere sensörleri
İç ve dış mekan hareket sensörleri
Kablolu veya kablosuz güvenlik kameraları
Yüksek desibel siren veya alarm
Bir bahçe işareti ve pencere etiketleri

ev ve iş alarm sistemleriBir güvenlik sistemi nasıl çalışır?

Ev güvenlik sistemleri, giriş noktalarının evde bir yere uygun bir yere monte edilmiş bir kontrol paneli veya kumanda merkezi ile iletişim kuran sensörler ile bir eve güvenli hale getirilmesi amacı üzerinde çalışır.

Sensörler tipik olarak bir eve açılan ve özellikle kolayca açılabilen pencerelerin yanı sıra, özellikle yer seviyesindeki pencereleri ve açabilen kapılara yerleştirilir. Evlerin içindeki açık alanlar, hareket sensörleri ile güvence altına alınabilir.

Kontrol Paneli: Kontrol paneli, güvenlik sistemlerini harekete geçiren ve devreden çıkaran, kurulu her bir bileşenle iletişim kuran, bir güvenlik bölgesi ihlal edildiğinde alarmı veren ve bir alarm izleme şirketi ile iletişim kuran veya sizi telefonla arayan basit bir bilgisayardır.

Genellikle kolay programlama ve etkileşim için bir panele sahiptirler, sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için şifrelerin girildiği, sesli komutlar üzerinde çalışabileceği ve anahtarlık adı verilen kablosuz uzaktan kumandalarla çalışmak üzere programlanabileceği kısımlardır.

Kapı ve Pencere Sensörleri: Kapı ve pencere sensörleri birbirine bitişik monte edilmiş iki parçadan oluşur. Cihazın bir kısmı kapıya veya pencereye, diğeri kapı çerçevesine veya pencere eşiğine monte edilmek suretiyle çalışır. Bir kapı veya pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi güvenli olarak algılar, kapı veya pencere açıldığı zaman iki parça bir birinden uzaklaşarak kontrol panele ihlal uyarısı gönderir.

Güvenlik sistemi kontrol panelinde devreye alındığında, bu sensörler, giriş noktasının güvenli olduğunu bildirerek onunla iletişim kurar. İzlenen bir kapı veya pencerenin aniden açılması durumunda, güvenlik devresi kesilir ve kontrol paneli bunu güvenli bir bölgenin ihlali olarak yorumlar. Bir yüksek desibel alarmı çalar ve çoğu durumda bir aboneliğiniz varsa alarm izleme şirketine haber verebilir yada otomatik olarak sizin telefonunuzu arayarak ihlali bildirilir.

Hareket Sensörleri: Bu güvenlik bileşenleri, kurulduğunda, görünmez bir bölge yaratarak belirli bir alanı korur . Bunlar genellikle değerli eşyaların bulunduğu odaların yanı sıra daha büyük evlerde daha sıkça kullanılan alanları korumak için kullanılır.

Güvenlik Kameraları: Hem kablolu hem de kablosuz sistemleri mevcut olan güvenlik kameraları , genel güvenlik sisteminin bir parçası olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Tipik kullanımlar izlemeyi içerir:

Park girişleri ve atölyeler gibi uzak alanlar, Garaj kapıları ve ön kapılar gibi hem dış hem de iç giriş noktaları
Güvenlik kameralarına bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde uzaktan erişilebilir. Bu yöntemde, ev sahipleri şehir dışındayken, teslimatları ve bakıcılar gibi diğer servis personelini izlemek ve çocukların okuldan sonra eve gelmelerini izlemek için sıklıkla kullanılırlar. Ayrıca, hırsızlara ve hatta kullandıkları araçlarına dahil olmak üzere sağlıklı bir izleme sağlayabilirler, ayrıca güvenlik ihlallerini kaydetmek için de kullanılabilirler.

Yüksek desibel Alarmı: Komşuların duyması için yeterince yüksek sesle, ev güvenlik alarmları birkaç farklı amaca hizmet eder. İlk olarak, evin içindeki insanları bir sorun olduğu konusunda uyarırlar. Ayrıca yakındaki komşuları ve çevredekileri durumdan haberdar eder.

Uyarı Tabelası ve Pencere Etiketleri: Yüzeyde, bu öğeler alarm şirketleri için pazarlama ve reklam araçlarından başka bir şey değil gibi görülmektedir, ancak ev güvenliğinde önemli roller oynarlar. Bir güvenlik şirketinin etiketini bir ön pencereye yerleştirip işaretlerini ön bahçenize yerleştirdiğinizde, hırsızlara evinizde profesyonel bir şekilde korunduğunuzu ve bir hırsızlık için akıllıca bir seçim olmadığını haber vermiş olacaksınız. Bu mesaj hırsızlar üzerinde etkilidirler ve güvenlik şirketi tarafından önerildiği şekilde kullanılmaları gerekir.

Bir ihlal gerçekleştiğinde ne olur?
Güvenlik sistemleri, güvenli bir bölge ihlal edildiğinde belirli görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. İzinsiz giriş durumunda güvenlik sistemlerinizin yapacakları, kullandığınız sistemin türüne bağlıdır.

Profesyonel Olarak İzlenen Güvenlik Sistemleri: Güvenlik sisteminiz bir alarm şirketi tarafından profesyonel olarak izlenirse, evinizde bir güvenlik sorunu ortaya çıktığında uyarılırlar. Sesli desibel alarmı ile birlikte, izleme şirketi uyarılır. Eğitimli bir güvenlik uzmanı, 2 Yollu Sesli iletişim kurulduysa, kontrol panelinden ev sahibi ile iletişim kurmaya çalışabilir veya hesapta listelenen acil durum irtibat numarasını arayacaktır.

Bu tür güvenlik sistemleri, izleme şirketi ile aşağıdakileri de içeren birkaç yoldan biriyle iletişim kurar:

Akü yedeği kullanılırken elektrik kesintileri sırasında çalışmaya devam eden mevcut ev telefonu hatları üzerinden.
Kablosuz olarak, cep telefonu kullanımı gibi GSM çep telefonları üzerinden, bu da pil yedekleme kullanılırken elektrik kesintileri sırasında çalışmaya devam eder.
İnternet üzerinden, tipik olarak elektrik kesintisinde de çalışmaz.
Gerçek bir acil durumda, izleme şirketi bölgenizdeki uygun acil durum personelini bilgilendirecektir. Buna polis, itfaiyeciler ve sağlık görevlileri dahildir. İzleme şirketi ayrıca, acil durum ekipleri evinize gelene kadar sizinle iletişim kurmaya çalışacaktır.

İzlenen sistemler tipik olarak bir güvenlik ihlali meydana geldiğinde ev sahiplerine (veya tasarlananlara) kısa mesaj ve e-posta ile bildirimde bulunmalarını sağlar.

İzlenmeyen Güvenlik Sistemleri: Günümüzde profesyonel olarak izlenen hizmetleri içermeyen birçok güvenlik sistemi bulunmaktadır . Bu tür bir güvenlik sistemi kurulurken eve girme durumunda, yüksek desibel alarm çalar (kurulu olması şartıyla) ve sistem size ulaşır ardından. Polis, yangın veya diğer acil durum personeli ile temasa geçilmesi,sizin tarafınızdan uygun numarayı, aramanız gerekmektedir.

Bu tür sistemler, sağlayıcıya ve seçtiğiniz sisteme bağlı olarak bir güvenlik ihlali durumunda size kısa mesajların veya e-posta bildirimlerinin gönderilmesini sağlayabilir.

Ev güvenlik sistemine sahip olmanın avantajları nelerdir?
Pek çok çalışma, güvenlik sistemi olmayan evlerin, profesyonel olarak izlenen sistemlere kıyasla, hırsızlık yapmanın doğuştan fırsatçı olduğu ve kolay hedefler için avlandığı için üç kat daha fazla hırsızlığa maruz kalma ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor.
Güvenlik sistemi olmayan evler listelerinde yüksektir.

Profesyonel bir şekilde izlenen bir ev güvenlik sisteminiz olduğunda ve bunu pencere etiketlerini ve bahçe işaretlerini göstererek ilan ettiğinizde, hırsızlara başarısız olmaları ve yakalanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu bildirmelerini sağlarsınız.

Diğer bir avantaj, evinizi uzaktan yönetebilme yeteneğidir. Bu sayede, güvenlik sisteminizi dünyanın her yerinden web özellikli bir cihazla etkinleştirebilir veya devreden çıkarabilir, evinize gelen ve evden çıkanları izleyebilir, ayrıca alarm izleme şirketinizden anında bir yanıt almak için panik butonu kullanabilirsiniz.

Hepinize Sağlıklı ve GÜvenli Günler Dileriz.

Görüşme Başlat
Hemen Bize Ulaşın!
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?