HD güvenlik kamera sistemleri

IP Kameraların Artıları ve Eksileri

CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemi) kamera, belirli bir yeri veya çevreyi izlemek için en temel yöntemlerden biridir ve insanlar uzun zamandır bu sistemleri kullanıyor. Ancak günümüzde insanlar geleneksel veya eski model analog CCTV kamera sistemleri yerine IP kamera kullanmayı tercih ediyor. İnsanlar IP kamerayı bir çok sebepten dolayı daha çok tercih etmeye başladılar ve bunun için de çok sebepleri olabilir. Ayrıca, ev yada iş yerleriniz için bir izleme kayıt sistemi kurmayı planlıyorsanız ve bunun için IP kamera kullanımı konusunda emin değilseniz, o zaman bu konuda Styx Technologies olarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

IP Kameralar için Artılar Eksiler

IP Kamerların Artıları

Daha iyi görüntü kalitesi: IP kameranın çözünürlüğü, analog muadilinden 20 kat daha yüksek olabilir. Ayrıca, isterseniz çalışma zamanında veya resim veya video izlerken kaydı dijital olarak geliştirebilirsiniz. Bu, daha iyi görüntü kalitesine sahip olacağınız ve bir sorun olması durumunda hedef görüntüleri belirlemeniz için size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. 

Mevcut ağı kullanabilirsiniz : Ofisinizde zaten bir yerel network kablo ağınız varsa bir kamera kurmak ve IP kamera kullanmak istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz. Bunun için kamerayı hub’ınızla bağlamanız yeterlidir. Böylece, kurulum için mevcut ağı kullanabilirsiniz; bunun için ayrı bir ağ oluşturmanız gerekmez. 

Her yerden erişilmesi kolay: Bir IP kameranın canlı yayın kaydına erişmek istiyorsanız, o zaman dünyanın herhangi bir yerinden buna kolayca erişebilirsiniz. Bu, bir yere seyahat ediyorsanız veya bakıcınızı evinizden izlemeyi planlıyorsanız, izlemeyi kolayca yapmanıza yardımcı olabilir. 

Kayıt işlemini herhangi bir sunucuda saklayabilirsiniz : Analog gözetim sisteminin en büyük sorunu, kayıt için sınırlı bir alan üzerine kısıtlı olacaksınız ve yedekleri sonra bir CD veya DVD’ye kaydetmeniz gerekir. Ayrıca, Sabit diskiniz bozulursa tüm kaydı kaybedersiniz. Ancak IP kamerayı kullanarak kaydı sunucuya kaydedebilir ve istediğiniz zaman istediğiniz yerden erişebilirsiniz. 

Kurulumu kolay: Bir IP kameranın kurulması ve yapılandırılması çok kolaydır . Çoğu zaman bunun için kolay bir talimat alırsınız ve doğru şekilde takip edebiliyorsanız kolayca yükleyebilirsiniz.Bu, bu tür bir gözetim sisteminin en büyük faydalarından biridir. 

Genişlemesi kolaydır : Sisteminize daha fazla kamera eklemek istiyorsanız, tüm ağı yeniden tasarlamak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine mevcut LAN ağınızı genişletebilir ve yerel ağınıza IP kamera ekleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, sistemi bu tür bir kameranın genişletmesinin kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Uygun maliyetli: İnsanlar bu sistem için daha fazla para ödemeleri gerektiğini düşünüyor olabilir. Fakat bu doğru değil çünkü insanların daha fazla kapsama alanı için daha az sayıda IP kameraya ihtiyacı olacaktır. Ayrıca mevcut ağla çalışabilir, böylece insanlar ağ kurulumu için para yatırmak zorunda kalmazlar ve kendileri de kurarlar. Dolayısıyla, analog kameralara kıyasla daha uygun maliyetler çıkması mümkün olabilir. 

IP Kameraların Eksileri

Daha fazla bant genişliği : IP kameranın çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duydukları ve mevcut LAN ağınızı yavaşlatabildiğini söylememiz gerekir. Eğer 100 mbps ağda çok fazla IP kamera bulundurmayı planlıyorsanız, bu iyi bir fikir olmayacaktır.

IT network için daha fazla sorun: Herhangi bir firmada, IT ekibi çok fazla işlem yapmaktadır ve bu onlara bir ekstra iş yükü daha ekleyebilir. Eğer küçük bir firma yada ev kullanıcı iseniz bu size arada bir servis ihtiyacı doğuracaktır. Analog sistemlerde olduğu gibi tak unut değillerdir.

Hack’lere karşı savunmasız : IP kamera kaydının hiçbir şekilde güvenli olmadığını ve herhangi birinin kolayca erişebileceğini iddia etmiyoruz. Ancak, internete veya sunucuya bağlı diğer herhangi bir cihaz gibi, IP kamera kaydı da saldırılara açık olabilmektedir. Dolayısıyla, birileri bu bilgilere erişirse önemli güvenlik kaydını kaybedebilirsiniz ve bunun için sistemi tercih ederken göz önünde bulundurmalısınız.

Paket dışı uzmanlık gerektirir: Bir IP kameranın en büyük dezavantajı, paketlenmiş şekilde alamamanızdır herşey hazır gelmez. Bu, kameraları, kayıt cihazı NVR ve diğer şeyleri ayrı bir şekilde satın almanız ve IP kurulum ihtiyacınız olması anlamına gelir. Bu, kurulum için uzman bir yere başvurmanız gerekebilir.

Network Kilitlenmesi : Analog bir CCTV kamera sistemi, LAN ağınıza bağlı değildir ve güç aldığı sürece çalışmaya devam edebilir. Ancak bu IP kamera için geçerli değildir ve ağınızda bir sorunla karşılaşırsanız, kayıt özelliğini de kaybedebilirsiniz. Her ne kadar bu çok nadiren kurumsal bir ortamda gerçekleşse de, bu mümkün ve bu sistemin dezavantajı olarak adlandırabiliriz.

Sorunu tanımlamak zor:Ağınızda veya IP kamera sisteminizde sorun yaşarsanız, sorunu kolayca tanımlamak mümkün olmayacaktır. Bazen sorunu kolayca tanımlayabilir ve hızlı bir şekilde çözüm alabilirsiniz. Ancak bu her zaman aynı değildir ve bazen sorunu ve çözümünü bulmak için birkaç saat harcamanız gerekebilir.

Sınırlı mesafe iletimi: IP kameranın en büyük dezavantajı, bir LAN ağının yalnızca 100 metreye kadar düzgün çalışmasıdır. Uzak bir yere kamera yerleştirmeniz gerekirse, o zaman çeşitli tekrarlayıcıları veya diğer araçları kullanmanız gerekir, aksi halde kayıt yapmanıza izin vermez. Dolayısıyla, bu tür bir güvenlik izleme sistemi veya CCTV gözetim sistemi ile ilgili başka bir dezavantaj diyebiliriz.

 

Styx Technologies olarak sizlere bu yazımızda ip kameralar hakkında bilinmesi gereken bazı temel artılar ve eksiler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz her zaman bir güvenlik kamera sistemine sahip olmadan önce sadece fiyatına değil hizmet alabileceğiniz firmaları tercih ediniz. Hepinize güvenli ve huzurlu günler dileriz.

Görüşme Başlat
Hemen Bize Ulaşın!
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?