RG59 ve RG6 ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

RG6 kablo daha ağır göstergedir ve daha kalın izolasyona ve daha iyi korumaya sahiptir. Yüksek bant genişliği veya İnternet, Kablo TV ve Uydu TV sinyalleri gibi yüksek frekanslı uygulamalar için en iyisidir. Hangi kabloyu alacağınızdan emin değilseniz RG6 kablosu en iyi bahsidir

RG59 kablo daha incedir ve daha az korumalıdır. Sadece düşük bant genişliği ve CCTV kurulumları gibi düşük frekanslı uygulamalarda önerilir.

Kurulumunuzda RG 6 ve RG 59 Arasında Karar Verme

Hangi tür Koaksiyel Kablo satın almalı olduğunuzla ilgili şu an için bir ton soru isteyebilirsiniz. RG-59 veya RG-6 almalı mıydı? Quad shielding’e ihtiyacınız var mı? Örgü yapma hakkında ne dersin? Plenum Anma kablosunu almanız gerekiyor mu? Ya da doğrudan mezar? Seçeneklerin görünüşte sınırsız bir listesi var ve yanlış türde bir koaksiyal seçmek planladığınızdan daha fazla para harcamanıza neden olabilir. Bu kapsamlı makalede, ihtiyacınız olanı bilmeniz için bir kaç koaksiyel kablo temelini inceleyeceğiz.

İlk olarak, RG Nedir?

Koaksiyel kablolar, farklı kablo türlerini ayırt etmek için RG derecelendirmelerini kullanır. RG, “radyo rehberi” anlamına gelen, eski, uzun süredir unutulan bir askeri terimdir. Numara, farklı kablo özelliklerini birbirinden ayırır; ancak rasgele atanırlar, bu nedenle sayılarda bazı tür sipariş aramayın. Gerçekten çok sayıda koaksiyel kablo yıllarca yapılmış ancak çoğu insanın endişe etmesi gereken tek şey RG 6 kablo ve RG 59 kablo olmasıdır , bu yüzden burada odaklanacağımız iki tür bunlar bunlar.

RG 6 – RG 59 Uygulamaları

RG 6, CATV, uydu, TV anteni veya geniş bant internetiniz için genellikle daha iyi bir seçimdir. RG 59 çoğu CCTV sistemi için daha iyidir. Gerçekten düşünmeniz gereken şey cihazınızın kullandığı frekans değerleridir. Ekipmanınız daha yüksek frekanslar (50 MHz’in üstünde) kullanıyorsa, RG 6 ile gitmek isteyeceksiniz. Frekanslarınız bundan daha düşükse, RG 59’u kullanmak isteyeceksiniz.

 

RG 59 (Derinliği)

RG59 kablo uzunca bir süre dolaşmış . Bu kablo, çoğu insanın kablolu TV bağlantısı için kullandıkları şeydir. Bununla birlikte, modern sinyal gereksinimleri, bu kabloyu son yıllarda daha az popüler hale getirdi. RG 59, RG 6 ile aynı sinyal kalitesini elde edemediği anlamına gelen RG 6’ya göre daha küçük bir iletkene sahiptir. Ekranlamanın tasarlandığı yol, aynı zamanda, Gigahertz düzey sinyallerini iletken içinde çok iyi tutmadığı anlamına gelir. Bu yüzden RG 59 muhtemelen TV’niz veya internet bağlantınız için iyi bir seçim değildir.

 

RG 59 düşük frekanslı sinyaller için uygundur (yaklaşık 50 MHz’in altında herhangi bir şey). Bu, kapalı devre televizyon (CCTV) video gözetim sistemi için iyi bir seçimdir. ” Siamese koaksiyel kablo ” nun alınmasıyla kurulumunuzu kolaylaştırabilirsiniz . Bu kablo, 2C güç kablosuyla birleştirilmiş bir RG 59 kablosundan oluşur. Bu tür bir kabloyu kullanarak, güvenlik kameralarınız için güç ve video çalıştırabilir ve yükleme sürenizi yarıya kadar etkili bir şekilde kesebilirsiniz. Bazı daha eski HD TV’ler hala daha düşük frekanslar (yaklaşık 37 MHz) kullanıyor ve RG 59’u onlar için daha iyi bir seçenek haline getiriyor.

 

RG 6 (Derinliği)

Uydu sinyalleri ve geniş bant internetin gerektirdiği yeni taleplerin hepsi daha etkin bir koaksiyel kablo bulmak için gerekli oldu. RG6 kablo bu gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmıştır. Daha büyük sinyal kalitesi sağlayan daha büyük bir iletken vardır. Direnç yalıtımı da daha kalın hale getirildi, bu da hassas elektroniklerinize zarar verebilecek bir elektrik akımı taşımanın daha az olası olduğu anlamına geliyor. RG 6 ayrıca Ghz seviyesi sinyallerinin daha etkin bir şekilde işlenmesine olanak tanıyan farklı bir koruma türüyle üretilmiştir.

Satın Alınırken Düşünülecek Diğer Faktörler

RG 59 ve RG 6 arasında karar vermek işlemi yalnızca bir parçasıdır. Her bir kablo sınıfı farklı koruyucu veya kılıf tiplerine sahip olabilir ve seçtiğiniz kurulum için derecelendirilmiş olabilir veya olmayabilir.

RG-6 / U

RG-6, “RG-6 / U” işaretiyle de bulunabilir, ancak U için resmi bir atama yoktur. Bazıları bunun “evrensel” veya “genel kullanım amaçlı” anlamına geldiğini söylüyor. Bazıları, kablonun sahip olduğu kılıf türünü belirttiğini söylüyor ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Tüm niyet ve amaçlar için RG-6 ve RG-6 / U aynıdır. Belirli bir kılıfa ihtiyacınız varsa, özelliklerini kontrol edin ve kontrol edin. Ancak daha sonra farklı kılıf tiplerine geçeceğiz.

Koruma

Ekranlama, sinyal kaybını engeller ve bu nedenle sinyal kalitesini korur. Koaksiyel kablolar genellikle iki tür ekranlama ile gelir: çift ve dörtlü (ancak bazı RG 59 kabloları halen tekli ekranlama kullanır). Sahip olduğunuz daha fazla koruyucu, daha uzun kablolarda kablo performansınızı artırır. Aradaki fark, verilen koruma miktarıdır. İkili ekranlama, metal örgü altında birleştirilmiş folyo kalkanı içerir (RG 59 kablo bakır örgü kullanır ve RG 6 alüminyum örgü kullanır). Dörtlü ekranlama, daha fazla koruma katmanına sahiptir ve genellikle daha korunmaktadır. Bununla birlikte, daha yeni koaksiyel kablolar% 95 örgüyle (en örgüler sadece % 60 ) yapılır ve bu da dörtlü korumalı kablolardan daha iyi performans sağlar.

Sinyal Kaybı

Yeni ekranlama teknikleri sinyal kaybını minimuma indirmemize izin verdiyse de, her zaman bazı sinyal kaybı olur. İşte 100 fit kablo için desibel olarak sinyal kaybının (zayıflatma) dökümü. Hatırlayın, kablolarınız ne kadar uzun sürecek olursa, o kadar çok sinyal kaybı yaşayacaksınız. Bu nedenle, kurulum uzunluklarınızı olabildiğince kısa tutmak en iyisidir.

RG 59 100 ft’ye göre Sinyal Kaybı (dB cinsinden):

  • 50 MHz’de Kayb: 2.4 dB
  • 100 MHz’de Kayb: 3.4 dB
  • 400 MHz Kaybı: 7.0 dB
  • 900 MHz Kaybı: 11.1 dB
  • 1000 MHz Kaybı: 12.0 dB

RG 6 100 ft’ye göre Sinyal Kaybı (dB cinsinden):

  • 50 MHz’de Kayb: 1.5 dB
  • 100 MHz’de Kaybı: 2.0 dB
  • 400 MHz Kaybı: 4.3 dB
  • 900 MHz’de Kayb: 6.8 dB
  • 1000 MHz’de Kaybı: 7.0 dB

 

Açık ve Doğrudan Gömülü Koaksiyel

Dışarıda kablo kullanıyorsanız, hava şartlarından ve öğelerden korumayı eklemeniz gerekir. Dış mekan kablosu, elemanlara direnmek için özel olarak tasarlanmıştır. Birçok koaksiyel kabloda kullanılan standart PVC Kılıf yerine bir PE (polietilen) kılıf ile gelirler. PE kılıfı bu kabloyu soğuk hava, nem, kimyasallar, aşınma, kesme ve hatta yıldırıma karşı son derece dayanıklı hale getirir.

Bir koaksiyel kablo gömdüğünüzde nem daha da fazla engel oluşturur. Ek nem koruması olmaksızın, kablonun içine giren nem ve kirleticileri risk altına alırsınız ve ekranlama ve iletkeninizi aşındırırsınız. Doğrudan gömme kablosunun dış kılıfın bulunduğu özel PE kılıfı ve kılıf içinde su ve nemden koruyan iletkeninizi paslandıran ve sinyalize zarar veren özel jel benzeri bir madde vardır. Güvenlik kamera sistemi için en uygun kablolardır.

Görüşme Başlat
Hemen Bize Ulaşın!
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?